Czym różni się „psychotechnika” i „badania kierowców” od „badania psychologicznego” i „badania psychotechnicznego”? To często pojawiające się pytanie.
Wyjaśniamy: nie ma żadnej różnicy. Badania kierowców to nazwa stosowana przez psychologów. Klienci natomiast zdecydowanie chętniej używają określeń psychotechnika oraz badanie psychotechniczne. Wszystkie określenia oznaczają to samo. I wszystkie możesz wykonać jeszcze dzisiaj w naszej pracowni w Warszawie na Grójeckiej 43 lok.12 A.
Badania dla kierowców
- Kierowcy pojazdu służbowego, operatorzy, pracownicy ochrony zapłacą o 10 zł taniej za każde badanie (z wyjątkiem badania dla kierowcy zawodowego, dla którego rozporządzenie ministra zdrowia z 8 lipca 2014 r. narzuca stałą cenę 150 zł)
- Kierowcy zawodowi po badaniu otrzymają wszystkie potrzebne orzeczenia bez dodatkowej opłaty.
- Kierowcy zawodowi mogą otrzymać zaświadczenie o widzeniu zmierzchowym w cenie badania.
1. Kto korzysta z naszych badań?
- kierowcy zawodowi
- osoby zatrudnione na etacie kierowcy
- osoby kierujące pojazdami służbowymi
- operatorzy maszyn i urządzeń
- osoby pracujące na wysokości
2. Kto kieruje na badania psychologiczne („psychotechniczne, psychotechnikę”)?
- lekarz medycyny pracy
- pracodawca
- z mocy działania niektórych ustaw sami jesteśmy zobowiązani przestrzegać terminów badań okresowych
3. Jak się umówić na badania kierowców – Warszawa i okolice?
4. Jak się przygotować do badania dla kierowców?
5. Jak przebiega badanie kierowcy?
6. Co badamy?
Psycholog dobiera metody w zależności od celu badania. Stosujemy testy typu „papier i ołówek” oraz aparaturę do badan psychologicznych.
- Koncentrację i podzielność uwagi
- Spostrzegawczość
- Zdolność myślenia logicznego
- Osobowość
- Temperament
- Inteligencję emocjonalną
- Czas reakcji
- Zdolność oceny prędkości
- Koordynację wzrokowo ruchową
- Widzenie stereoskopowe
- Widzenie zmierzchowe
- Adaptację po olśnieniu
Specyfiką badania psychologicznego jest korzystanie z „wywiadu” i obserwacji. Dlatego każde badanie jest połączone z rozmową na temat funkcjonowania osoby badanej w określonej roli zawodowej i społecznej.
7. Ile czasu trwa badanie psychologiczne?
Zależy to od:
- rodzaju badania
- tempa pracy osoby badanej
Najkrótsze badanie trwa ok. 15 min (np. widzenie zmierzchowe). Najdłuższe ok. 2 godzin. Badanie kierowcy trwa średnio ok. 1 godziny.
8. Co w razie niepowodzenia badania dla kierowców?
9. Czym kończy się badanie kierowców?
- Omówieniem wyników uzyskanych przez osobę zgłaszającą się na badanie.
- Otrzymaniem odpowiedniego orzeczenia lub zaświadczenia psychologicznego.
10. Jaki jest termin ważności badania psychologicznego?
11. Czy badani kierowcy muszą mieć skierowania na badanie psychologiczne?
12. Co badani muszą zabrać ze sobą na badania dla kierowców?
- Skierowanie na badanie psychologiczne , ale tylko jeśli je otrzymali.
- Dowód osobisty lub paszport lub prawo jazdy.
- Okulary, jeśli je noszą na co dzień.
13. Czy badania dla kierowców są trudne ?
14. Czy zdarza się, że ktoś „nie przechodzi” badania dla kierowców?
Badanie psychologiczne jest czymś innym niż egzamin (np. na prawo jazdy). Sprawdzamy poziom sprawności psychomotorycznej kierowcy oraz cechy osobowości decydujące o stylu jazdy. Badany kierowca jest na bieżąco informowany o wynikach testów. Jeżeli wykonanie jest poniżej wymaganego poziomu, zawsze można powtórzyć test innego dnia. Jeśli jednak badania kończy się wynikiem negatywnym, omawiamy to z kierowcą, oraz tłumaczymy jakie są możliwości dalszego postępowania. Przepisy dają możliwość odwołania się od wyniku.
15. Ile czasu trwa badanie psychologiczne?
Badanie trwa od 15 min do 1,5 godz. Najkrótsze jest badanie widzenia zmierzchowego i wrażliwości na olśnienie. Najdłuższe jest badane psychologiczne kierowcy zawodowego, lub skierowanego przez starostę (wydział komunikacji) z powodu zatrzymania prawa jazdy. Czas badania zależy również od tempa pracy osoby badanej. Osoby energiczne, szybko pracujące, kończą badanie wcześniej niż osoby wolniejsze albo bardzo dokładne.
16. Jak najłatwiej dojechać do Waszej Pracowni Psychotechniki?
Najprościej kierować się mapką umieszczoną na podstronie „kontakt”. Postaraliśmy się też ułatwić Państwu drogę umieszczając fotografie budynków, w których znajdują się pracownie. Można użyć też ikonki pomarańczowego ludzika Street View i rozejrzeć się po okolicy. Każda z naszych dwóch pracowni posiada wygodny parking przy ulicy.
17. Ile kosztuje badanie psychologiczne?
Cena badania psychologicznego zależy zawsze od rodzaju badania. Cena za badania kierowców zawodowych jest ustalona sztywno przez przepisy i wynosi 150 zł. Ceny wszystkich wykonywanych przez nas badań psychologicznych znajdą Państwo na podstronie „cennik” .
18. Czy można zrobić badanie psychologiczne i badanie lekarskie równocześnie?
Tak, jest to możliwe. W pracowni przy ul. Grójeckiej 43 lok.12 A przyjmuje lekarz medycyny pracy (konieczne jest ustalenie godziny wizyty). Poza tym udostępniamy kierowcom kontakt do kilku lekarzy medycyny pracy w różnych dzielnicach Warszawy.
19. Jakie są terminy badań psychologicznych?
Zapisujemy na badania psychologiczne z dnia na dzień lub nawet tego samego dnia. Pracujemy też w soboty. Zapraszamy również do kontaktu. w wyjątkowych i niecodziennych sytuacjach. Zawsze jesteśmy w stanie znaleźć wolny termin dla osoby pilnie potrzebującej wykonać badania psychologiczne.
20. Czy pracownia jest wpisana na listę marszałka wojewódzkiego?
PRAWO
Rozporządzenie .Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja1996 r. w sprawie przeprowadzania badan lekarskich pracowników.
Ustawa z dn. 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy Ustawa z dn. 06.09.2001 r. o transporcie drogowym.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentacji badań i orzeczeń psychologicznych.
Ustawa o kierujących pojazdami z dnia 05 stycznia 2011 r.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy.
BADANIA PSYCHOLOGICZNE WIDZIANE OCZAMI KIEROWCY
Psychotechnika – jak wyglądają badania
W trakcie badania wykonujesz różne testy psychologiczne. Niektóre to „pytania i odpowiedzi”. Te testy badają osobowość. Wypełniasz formularze, odpowiadasz na różne pytania. To nic trudnego. Są też testy „logiczne” Kierowcy mówią „książeczka” albo „obrazki”. Trzeba dopasować fragmenty wycięte z większej całości. Wybieramy te, które logicznie pasują do innych. Pierwsze zadania są tak dobrane żeby łatwo zrozumieć o co chodzi w następnych. Psycholog tłumaczy, wyjaśnia, pomaga jeśli trzeba. Przechodzisz też badanie na aparatach. Musisz na przykład szybko naciskać pedał w odpowiedzi na światło lub dźwięk. Albo naciskasz przyciski palcami, tam gdzie zapalają się światełka. Na koniec rozmawiasz dłużej z psychologiem. Pyta o doświadczenie, pracę, zdrowie. Potem omawia z Tobą wyniki. Na koniec dostajesz „orzeczenie psychologiczne” dla kierowcy, ważne 5 lat.
Badania psychotechniczne kierowców – przykładowe testy
Testy są różnego rodzaju. Część z nich to testy osobowości. Masz wypełnić formularz, gdzie są proste pytania. Przykłady: – „czy lubisz coś robić od razu czy raczej planować to wcześniej”, – „czy wolałbyś wypoczywać na plaży czy raczej jeździć na nartach wodnych”,- ”czy długo pamiętasz, jeśli ktoś cię zdenerwował” Testy na uwagę – wyszukujesz i porządkujesz według kolejności liczby z tablicy, gdzie są chaotycznie ułożone. Testy na myślenie. Widzisz narysowane obrazki. Musisz dopasować do nich fragmenty wycięte z całości. Zaczyna się od bardzo łatwych, żeby dobrze zrozumieć. Potem nabierasz wprawy i robisz trudniejsze. Psycholog tłumaczy i pomaga jeśli trzeba. Badanie na aparatach. Mierzy się refleks, zręczność, tempo pracy. Naciska się przyciski ręką lub nogą w odpowiedzi na ustalony sygnał (światło lub dźwięk). Rozmawia się też z psychologiem o pracy, o prowadzeniu samochodu, o zdrowiu. Psycholog mówi jakie są wyniki i wydaje orzeczenie ważne przez 5 lat.
Badania kierowców – jak wyglądają
Badania psychologiczne zmieniły się od pewnego czasu. Kiedyś były „patyczki” albo „lejce”. Teraz się tego nie robi. Nie ma też ciemni. Bada się czas reakcji ( refleks) i zręczność („światełka”). To trochę podobne do tego co się robi w samochodzie podczas jazdy. Potem jest badanie testami tzw. papierowymi. Są to różne pytania i odpowiedzi. Zaznacza się na arkuszach „tak” lub „nie”. Pytania dotyczą codziennych spraw, co lubisz robić , co sądzisz o czymś, co ci się podoba itp. Wykonuje się też testy logicznego myślenia („książeczka”) i uwagi („tablice”). Dopasowuje się do siebie „obrazki” w sposób logiczny. Porządkuje się liczby w odpowiedniej kolejności. Psycholog wszystko dokładnie tłumaczy. Można poprawiać błędy. Wyniki testów mówią o tym jaki jesteś w różnych sytuacjach m.in. na drodze. Jak szybko orientujesz się w sytuacji. Na ile prawidłowo reagujesz. Rozmawiasz na koniec z psychologiem, który pyta o doświadczenie, dotychczasową pracę i o stan zdrowia. Potem mówi jak wypadło badanie i wydaje orzeczenie psychologiczne do pracy kierowcy. Pozytywne orzeczenie jest ważne przez 5 lat
Psychotechnika – testy przykłady
Testy psychologiczne dzielą się na papierowe i aparatowe. Te pierwsze składają się z wielu pytań. Dajemy na nie odpowiedzi „tak” albo „nie”. Mogą dotyczyć tego co się lubi np. „czy lubisz rozmawiać o innych” albo ”czy lubisz szybką jazdę”. Mogą dotyczyć tego co zwykle robisz: „czy przerywasz rozmowę, jeśli cię nudzi”. Te testy badają osobowość i temperament. Bada się też koncentrację uwagi i myślenie logiczne. Często jest to tzw. „książeczka” gdzie trzeba dopasować do siebie różne figury. Psycholog dokładnie tłumaczy. Zaczyna się zawsze od bardzo łatwych przykładów, żeby dobrze rozumieć o co chodzi. Często nie trzeba zrobić wszystkich zadań do końca, można też poprawiać błędy. Na aparatach sprawdza się refleks – reakcję na sygnały (światło lub dźwięk) oraz tempo pracy (naciskanie przycisków w różnym rytmie). Łatwo można zrozumieć o co chodzi. Jest też rozmowa z psychologiem, trochę pytań o zawód, pracę, zdrowie. Potem jest podsumowanie wyników. Na koniec dostaje się orzeczenie psychologiczne, ważne przez 5 lat.
Badania psychotechniczne – na czym polegają
Badania psychologiczne polegają na sprawdzaniu Twoich możliwości(sprawności). Badanie refleksu i zręczności wykonuje się na specjalnych aparatach. Zadania są proste. Na przykład należy naciskać pedały lub przyciski w odpowiedzi na sygnały: kolorowe światła albo dźwięk. W badaniu sprawdza się też cechy osobowości, np. czy ktoś lubi się narażać, czy jest wybuchowy albo czy liczy się z innymi. Testy osobowości to papierowe formularze. Odpowiada się „tak” albo „nie” na pytania takie jak: „czy chętnie podejmujesz wyzwania’, „czy lubisz próbować nieznane potrawy”, ”czy zdarza się, że bywasz zazdrosny”. Bada się też myślenie i koncentrację. Przeważnie polega to na odnajdowaniu liczb, albo uzupełnianiu wyciętych z figur fragmentów. Często nie trzeba zrobić całego zadania. Wolno się też pomylić. Psycholog w końcowej rozmowie opisuje wyniki testów. Z psychologiem rozmawia się też o pracy, o doświadczeniach na drodze, o stanie zdrowia. Po badaniach dostaje się orzeczenie psychologiczne. Termin ważności- 5 lat.
Badania psychotechniczne – testy
Są dwa rodzaje testów. Jeden rodzaj to pytania i odpowiedzi. Tu każda odpowiedź jest dobra, po prostu pokazujesz jaki jesteś. Sprawdzają czy lubisz ryzyko, czy panujesz nad sobą, czy jesteś skłonny do współdziałania. Drugi rodzaj to zadania do wykonania. Musisz na przykład dopasować do całości wycięty fragment , albo znaleźć jedną figurę która pasuje do kilku innych. Tu się sprawdza na ile logicznie myślisz, jak sobie poradzisz z rozumieniem różnych sytuacji. Wolno popełniać błędy. W razie kłopotów psycholog pomaga zrozumieć o co chodzi. Są też zadania przy aparatach. Trzeba szybko reagować np. na światło lub dźwięk. Bada się tak refleks, zręczność, tempo reakcji. Naciska się przyciski lub pedał, trochę tak, jak w samochodzie. Potem omawia się wyniki z psychologiem i otrzymuje się orzeczenie psychologiczne. Ważne jest zazwyczaj przez 5 lat.